O klubu

Začátky kopané v našem městě spadají do r. 1922, kdy byl v Trhových Svinech založen fotbalový klub s názvem SK Trhové Sviny. Prvé hřiště bylo na louce u mlýna „u Panských“‘ a mezi průkopníky fotbalu v Trhových Svinech patřili tito hráči: Šindelář B. st., Stejskal N., Valut J., Drda F., Rubín N., Pišl R., Hlávka F., Šindelář B. ml., Loukotka J., Žák F., Mráz F., Pilbauer F. a Princ F. Činnost jmenovaných hráčů spadá do roku 1929. V následujícím období se pro nedostatek hráčů utvořil nový klub AC Trocnov. Tento klub soustřeďoval hráče ze širokého okolí Trhových Svinů (Borovany, Ledenice, Radostice, N.Ves). Po roce 1933 nastal rozklad a rozpadnutí oddílu AC Trocnov a opět se vytvořil oddíl SK Trhové Sviny.

V této době se již utvořilo několik sportovních oddílů v okolí Trhových Svinů a tak se stala kopaná rozšířenějším sportem a náš oddíl sehrával mnoho zápasů a turnajů, kde nejčastějšími soupeři byly kluby z Českých Budějovic, Borovan, Ledenic, Ševětína, Velešína, Římova a jiné. Namátkou můžeme připomenout některé výsledky z roku 1940. SK T.Sviny – SK Rožnov 5:1, SK T.Sviny – N.Ves 6:4, SK T.Sviny – SK Sparta Č.B. 11:3, SK T.Sviny – SK Blesk Klikov 8:4, SK T.Sviny – SK Čt. Dvory 8:1, SK T.Sviny – DSK Římov 10:2, SK Třeboň – SK T.Sviny 5:3. Výsledky to byly jistě zajímavé, hlavně co do počtu vstřelených branek. Nutno ovšem mít na paměti, že tenkrát se hrávalo jiným stylem než dnes při rozestavení na dva obránce, tři záložníky a pět útočníků. Pro diváka, který chodí na fotbal hlavně pro pěknou hru a góly byly tyto zápasy jistě přitažlivé.

Po druhé světové válce začala v SK Trhové Sviny práce s mládeží a přihlášení mužstev žáků a dorostu do mistrovských soutěží. V tomto období hrálo mužstvo v okresním přeboru a v roce 1947 ho dokonce vyhrálo a postoupilo do I.tř JŽF, což byla v té době nejvyšší soutěž v kraji. Soupeři našich fotbalistů byly takové oddíly jako: MAS Sez.Ustí, ČAFK Písek, DSK Tábor, Stadion Č.B., SK Volyně, Otavan Katovice, SK Soběslav, AFK Blatná, SK Suché Vrbné, Slovan N.Etenk a SK Adamov. V této době reprezentovali naše město tito hráči: Dušák J., Pašek A., Bartyzal J., Klejna K., Roule M., Kuchař K., Vrchota F., Čurda F., Štojdl J., Kyrián J., Ostrý B., Čapek J., Havel E., Sedlák M. a K., Štojdl F., Kollar F., Štojdl B., Steinbauer J., Jiskra F., Kollar K., Pašek K. a Dušák J. Bohužel tuto nejvyšší krajskou soutěž oddíl po roce opustil a následně sestoupil až do nejnižší třídy. Následné roky se mužstvo pohybovalo v okresních soutěžích.

V roce 1960 byl dostaven současný sportovní stadion a oddíl tak získal kvalitní hřiště, šatny a sociální zařízení. Pomocnou ruku našemu oddílu podal Alois Lenk, v jehož osobě jsme získali nenahraditelného hospodáře a správce celého majetku oddílu.

V roce 1968 naše mužstvo ve složení Randa J., Vlna J., Vítek P., Dvořák Z., Lukeš J., Tomek K., Prígr J., Pavel F., Pupek J., Lenk A.st., Vrchota F., Zettl J., Vortner K., Pašek F., Ostrý Z., Pitálek J., Kahoun T., Kodras F., Ostrý J. a Pech J. vyhrálo okresní přebor a postoupilo do I. B třídy. O šest let později následovala první družstvo mužů i družstva mládeže. Žáci postupem do krajského přeboru a dorost postupem do I. A třídy a o rok později postupem do krajského přeboru. V průběhu prvních deseti let bojovali naši muži v I. B třídě se střídavými úspěchy.

V roce 1977 se stalo naše mužstvo pod vedením trenéra Františka Pecha vítězem I.B. třídy a postoupilo do I. A třídy. O tento postup se zasloužili tito hráči: Polák Z., Špát R., Lenk A., Janda J., Ziffrein, Bušek V., Kohout V., Capl P., Tichý J., Lenk P., Lepša M., Čermák V., Jirkal R. Po třech letech působení v I. A třídě došlo k výkonnostnímu poklesu a družstvo v roce 1980 sestoupilo zpět do I.B. třídy. Následující rok dochází však k reorganizaci krajských soutěží a návratu našeho mužstva zpět do I. A třídy.

Z úspěchu mládežnických mužstev nelze nevzpomenout na rok 1975, kdy naše mužstvo dorostu ve složení Kohout V., Lenk A., Vlna, Krasl P., Princ M., Sekan B., Korbel, Klein, Rosenzweig, Matuška, Šedivý, Hudeček, Černý, Zabilka a Vítovec postoupilo do krajského semifinále Českého poháru, kdy dokázalo porazit 2:0 i ligový dorost Dynama a až v semifinále bylo vyřazeno ligovou Iglou.

V roce 1985 je v Trhových Svinech provedena rekonstrukce hrací plochy, kde škváru nahradil zelený pažit. Od roku 1981 – 1997 hrálo mužstvo stabilně I. A třídu, kde se pohybovalo v horních patrech tabulky. V roce 1997 pod vedením trenéra Vlastimila Čermáka vyhráváme I. A třídu a slavíme historický postup do krajského přeboru. (odkaz na článek z roku 1997) Na tomto úspěchu se podíleli tito hráči: František Pavel, Zbyněk Veselý, Pavel Lenk, Jiří Kohout, Jan Silmbrod, Vladimír Mišovič, Pavel Randa, Petr Valut, Michal Lavička, Miroslav Horelica, Jiří Horelica, Miroslav Polák, Miroslav Strouha, Stanislav Jindra, Ondřej Moravec, Roman Pancíř, Petr Silmbrod, Petr Fiala a kapitán mužstva Pavel Vítek. Do krajské soutěže nastupuje mužstvo oslabeno o starší hráče, kteří se rozhodli ukončit sportovní kariéru. Mužstvo bojovalo, ale získalo pouze 15 bodů a následoval návrat do I.A. třídy a následný pád, který se zastavil až v okresním přeboru.

V roce 2001 se našim fotbalistům podařilo okresní přebor vyhrát pod vedením trenéra K.Greinera a postoupit do I.B. třídy, kde působili až do roku 2012. V tomto roce Spartakovci vybojovali, pod vedením trenéra Pavla Randy, postup do I.A třídy. Druhá nejvyšší krajská soutěž se v Trhových Svinech hrála pouze dva roky. Po sestupu do I.B se trenérského kormidla ujal Martin Písko.

Důležitým milníkem v klubové historii byl rok 2016, kdy dorost pod vedením Jan Gažáka vyhrál I.A třídu a postoupil do Krajského přeboru. Ročník 2016/2017 je v kronice klubu zapsán tučným písmem, jelikož „A“ mužstvu se podařilo vybojovat návrat do I.A třídy a mladším i starším dorostencům prvenství v Krajském přeboru!! V roce 2017 slavil Spartak jednu z nejúspěšnějších sezon historie.